żurawka (Heuchera sanguinea ‘Ruby Bells’)

żurawka (Heuchera sanguinea ‘Ruby Bells’)

Żurawka (Heuchera) – rodzaj roślin należący do rodziny skalnicowatych.

Biologia i ekologia
Liczy ponad 50 gatunków występujących w naturze w Ameryce Północnej. Wiele gatunków i mieszańców między nimi uprawianych jest ze względów ozdobnych, głównie jako rośliny okrywowe. W naturze występują zwykle w wilgotnych lasach i w miejscach skalistych, na zboczach gór lub klifów nadmorskich. Rosną na stanowiskach słonecznych i w półcieniu, na glebach dobrze zdrenowanych i żyznych. Rozmnażane są przez podział kęp wiosną lub jesienią oraz z nasion.

Pokrój

Byliny tworzące kępy i osiągające do 0,7 m wysokości.

Liście

Zwykle zimozielone, często purpurowo lub srebrzyście nabiegłe. Blaszka liściowa jest w różnym stopniu klapowana i karbowana[4].

Kwiaty

Drobne, zebrane w groniaste i wiechowate kwiatostany na szczycie łodygi, zwykle bezlistnej. Działki kielicha w liczbie 5 są nierównej długości, w dole są kubeczkowato zrośnięte. Także 5 drobnych płatków korony ma kolor biały, różowy do czerwonego, czasem też zielonkawy. Pręcików jest 5. Zalążnia jest wpół dolna, powstaje z dwóch zrośniętych owocolistków i zwieńczona jest dwoma szyjkami słupka.

Owoce

Wielonasienne torebki.

Znaczenie użytkowe

Żurawki uprawiane są jako ozdobne rośliny okrywowe, możliwe do uprawy także pod drzewami i krzewami, poza tym sadzone w ogrodach skalnych. Wykorzystywane są też w zielarstwie. Głównym surowcem wspomagającym leczenie różnorakich zaburzeń i dolegliwości jest liść żurawki. Zawierają one szereg składników z grupy flawonoidów i antocyjanów, chroniących głównie przed atakami bakterii i grzybów. Oprócz tego do składników czynnych żurawki zalicza się między innymi: kwas galusowy, taninowy, galotaniny, kwas elagowy, kemferol oraz wiele innych. Żurawka powinna znaleźć swoje zastosowanie w leczeniu stanów zapalnych. Roślinę wykorzystywano jako środek przeciwbólowy i przeciwzapalny na skórę i doustnie. Co więcej, można ją stosować również na oczy, których podrażnienie wywołane zostało przez stan zapalny. Mnogość czynnych składników w składzie byliny sprawia, że można ją stosować jako lek antyseptyczny.

Ciekawostki

Nazwa naukowa rodzaju upamiętnia profesora medycyny z Uniwersytetu w Wittenberdze – Johanna Heinricha Heuchera.

W ogrodzie posadzona jest:
Żurawka amerykańska ‘Mervrlous’
Żurawka drobna ‘Palace Purlpe’
Żurawka drobna ‘Melting Fire’
Żurawka krwista ‘RubyBells’
Żurawka amerykańska ‘Marvelous Marble’
Żurawka ‘Leuchtkaefer’