Zawilec Hupeheński (Anemone hupehensis)

Zawilec Hupeheński (Anemone hupehensis)

Zawilec (Anemone L.) – rodzaj roślin z rodziny jaskrowatych.

Biologia i ekologia

Szeroko rozprzestrzeniony niemal na całym świecie, głównie w strefie klimatu chłodnego i arktycznego półkuli północnej, w strefie międzyzwrotnikowej na obszarach górskich. Rośliny te zasiedlają różne siedliska – lasy, zarośla, łąki górskie i suche murawy. W wąskim ujęciu systematycznym rodzaj ten nie ma przedstawicieli we florze Polski (poza uprawianym zawilcem wieńcowym). W szerszym, tradycyjnym, obejmuje cztery gatunki dziko rosnące w Polsce: zawilec gajowy A. nemorosa, narcyzowy A. narcissiflora, wielkokwiatowy A. sylvestris i żółty A. ranunculoides.

Pędy

Zimują w postaci kłącza lub bulwy.

Łodyga

Do 60 cm wysokości.

Liście

Pojedyncze lub złożone, całobrzegie lub wcinano-ząbkowane, ogonkowe. Podsadki trwałe, podobne do działek kielicha lub liści.

Kwiaty

Zebrane po 2 do 9 w kwiatostan (wierzchotka lub baldach) na szczycie pędu, ewentualnie kwiat pojedynczy na szczycie pędu. Kwiaty są obupłciowe, o symetrii promienistej. Listki okwiatu w liczbie 4 do 20 (rzadko do 27) o różnej barwie (białe, niebieskie, fioletowe, zielone, żółte, różowe lub czerwone) o długości 3,5–40 mm, odwrotnie jajowate lub eliptyczne. Pręcików 10 do 200, słupki z pojedynczymi zalążkami.

Owoce

Niełupki.

Znaczenie użytkowe

Zawilce są popularnie uprawianymi roślinami ozdobnymi. Wiele gatunków to rośliny trujące, niektóre wykorzystywane jako rośliny lecznicze.

W ogrodzie posadzony jest:

Zawilec Hupeheński