Tawuła japońska Japanese Dwarf (Spiraea japonica 'Japanese Dwarf’)

Tawuła japońska Japanese Dwarf (Spiraea japonica 'Japanese Dwarf’)

Neiliatawulec (Neillia) – rodzaj roślin należący do rodziny różowatych (Rosaceae).

Biologia i ekologia
W tradycyjnym ujęciu rodzaj obejmował 11 gatunków. Na początku XXI wieku zostały tu także włączone cztery gatunki wyróżniane dotąd jako osobny rodzaj tawulec Stephanandra, po tym jak okazało się, że są ściśle spokrewnione i nie ma między nimi znaczących różnic morfologicznych. Są to krzewy występujące w naturze we wschodniej Azji: od JaponiiKorei i Chin po Nepal i IndonezjęTawulec pogięty N. inicisa jako introdukowany i zdziczały notowany jest z Ameryki Północnej i Europy. Rośliny te zasiedlają lasy, górskie formacje zaroślowe i tereny skaliste.

Pokrój

Krzewy do 3 m wysokości, rzadko do 4 m. Pędy na przekroju okrągłe lub kanciaste, nagie lub nieco owłosione, zwykle szeroko rozpościerające się, czasem przewisające i korzeniące się na końcach.

Liście

Sezonowe, skrętoległe, często dwurzędowe, wsparte okazałymi przylistkami. Pojedyncze, są w różnym stopniu (rzadziej lub gęściej, płycej lub głębiej, pojedynczo lub podwójnie) piłkowane i klapowane, często o końcach długo wyciągniętych. Blaszki intensywnie przebarwiają się jesienią.

Kwiaty

Drobne (zwykle do 5 mm średnicy), zebrane w szczytowe, czasem też kątowe kwiatostany groniastebaldachogroniaste i wiechowateHypancjum zwykle miseczkowate, o średnicy do 5 mm, nagie lub owłosione. Działek kielicha jest 5, są one wzniesione, trójkątne do eliptycznych. Płatków korony także jest 5, są one jajowate, zwykle białe, czasem różowe. Krótszych od płatków pręcików najczęściej jest 10, czasem 5 lub więcej, do 30, zwykle w jednym okółku, czasem w dwóch. Zalążnia powstaje z jednego, czasem z kilku (do 5) owocolistków. Zawiera od dwóch do 10 zalążków.

Owoce

Mieszki otoczone hypancjum, zawierające zwykle po kilka jajowatych nasion.

Znaczenie użytkowe

Tawulec jest cenną rośliną okrywową na słoneczne stanowiska , wypełnia puste miejsca na rabatach, stanowi zielone tło dla innych roślin , toleruje półcień, znosi chłodne zimy. Różne gatunki z rodzaju uprawiane są jako rośliny ozdobne. W Polsce głównie w kolekcjach botanicznych.

W ogrodzie posadzony jest:

Tawulec pogięty