Strzałka wodna (Sagittaria sagittifolia)

Strzałka wodna (Sagittaria sagittifolia)

Strzałka wodna (Sagittaria sagittifolia L.) – gatunek byliny, należący do rodziny żabieńcowatych (Alismataceae).

Biologia i ekologia

Hydrofit występujący zarówno w wodach stojących, jak i płynących. Rośnie w miejscach płytkich – do kilkudziesięciu cm głębokości, w wodach eutroficznych, na podłożu mineralnym i mineralno-organicznym. Występuje w niemal całej Europie, w Azji Mniejszej i na Syberii . W Polsce gatunek jest rozpowszechniony na niżu. Rośnie w śródlądowych płytkich wodach stojących i płynących. Osiąga wysokość 30-100 cm. To roślina jednopienna. Roślinę można rozmnażać wegetatywnie poprzez podział rozłogów.

Pęd

W większości pod wodą, długości od 20 do 100 cm. Łodyga wyrasta z kłącza zakorzenionego w dnie, z którego wyrastają także rozłogi zakończone bulwkami służącymi do rozmnażania wegetatywnego, łodyga trójkanciasta.

Liście

Liście trojakiego rodzaju. Liście dolne podwodne, siedzące, długie do 10-80 cm, wyjątkowo do 2,5 m, przypominające taśmę, Liście w górnej części są częściowo pływające, długoogonkowe (do 60 cm), zaostrzone, blaszka jajowata lub ma kształt strzałki. Najwyżej położone liście znajdują się nad powierzchnią wody, strzałkowate z ostrymi ramionami bocznymi i ostro zakończone.

Kwiaty

Kwiaty, są trzykrotne, zwykle rozdzielnopłciowe, w okółkach po trzy sztuki, zebrane w kwiatostan, w którym okółki wznoszą się piętrowo po trzy. Męskie kwiaty na długich szypułkach, rozwijające się ponad kwiatami żeńskimi. Korona biała z purpurowym nalotem u nasady. Pręciki i słupki liczne.

Owoce

Orzeszki o długości 3–5 mm z krótkim dzióbkiem na szczycie, tworzące owoc zbiorowy.
Rozłogi z bulwkami.Kłączekrótkie, zakorzenione w dnie zbiornika.

Zastosowanie
Strzałka wodna występuje na płytkich wodach stojących, do głębokości około 1 metra. Wykorzystywana jest głównie w oczkach wodnych jako roślina ozdobna. Co ciekawe, bulwy strzałki wodnej, znajdując się pod ziemią, na dnie zbiornika, są całkowicie jadalne.
Bulwy korzeniowe strzałki wodnej są jadalne po ugotowaniu lub upieczeniu oraz obraniu z gorzkiej skórki. Zawierają skrobię i białka, a w smaku przypominają ziemniaki. Uprawiane i spożywane są w Azji. W Japonii odmiana var. edulis dostarcza bulw o średnicy do 5 cm, w Chinach wyhodowano bulwy jeszcze większe dzięki nawożeniu roślin. Poza spożywaniem po obróbce cieplnej bulwy mogą być suszone i po zmieleniu dodawane do mąki.

Ciekawostki

Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych.

W ogrodzie posadzona jest:

Strzałka wodna