Prunus domestica’Renkloda Ulena’ (Śliwa domowa 'Renkloda Ulena’)

Prunus domestica’Renkloda Ulena’ (Śliwa domowa 'Renkloda Ulena’)

Śliwa (Prunus L.) – rodzaj krzewów i drzew z rodziny różowatych (Rosaceae Juss).

Śliwa (Prunus L.) – rodzaj krzewów i drzew z rodziny różowatych (Rosaceae Juss).

Biologia i ekologia

W obecnie dominującym, szerokim ujęciu obejmuje ponad 200 gatunków. Występują one w strefie umiarkowanej i ciepłej półkuli północnej, przy czym odmiany uprawne i ozdobne rozpowszechnione są na całym świecie. Do rodzaju tego należą gatunki określane zwyczajowymi nazwami jako: brzoskwiniaczeremchaczereśnialaurowiśniamorelawiśnia, śliwa.
Rodzaj jest szeroko rozprzestrzeniony na świecie, przy czym najbardziej zróżnicowany jest w strefie umiarkowanej półkuli północnej, gdzie śliwy spotykane są niemal w całej Ameryce PółnocnejEuropie, gdzie rośnie 17 gatunków, i Azji.  W Polsce rosną cztery lub pięć gatunków rodzimych.

Pokrój

Drzewa i krzewy osiągające od 0,1 do 40 m wysokości, o pędach nagich lub owłosionych, z powodu tworzenia odrostów nierzadko tworzą skupienia pędów. Zwykle z krótko- i długopędami

Liście

Zimotrwałe lub opadające zimą. Przylistki szybko odpadające, lancetowate do równowąskich, ząbkowane lub klapowane. Ogonek obecny lub nie, często z gruczołkami u nasady blaszki pojedynczej, ale o zróżnicowanym kształcie, całobrzegiej lub ząbkowanej.

Znaczenie użytkowe
Wykorzystywana w przemyśle spożywczym, również jako roślina ozdobna.

W ogrodzie posadzona jest:

Prunus cerasus Umbraculifera
Śliwa wiśniowa Trailblazer