Prunus cerasus’Łutówka’ (Wiśnia pospolita 'Łutówka’)

Prunus cerasus’Łutówka’ (Wiśnia pospolita 'Łutówka’)

Wiśnia pospolita (Prunus cerasus L.) – gatunek rośliny z rodziny różowatych.

Wiśnia pospolita (Prunus cerasus L.) – gatunek rośliny z rodziny różowatych.

Biologia i ekologia

Jest gatunkiem poliploidalnym, pochodzi z Azji Mniejszej, zapewne powstała wielokrotnie jako wynik krzyżowania diploidalnej wiśni ptasiej z tetraploidalną wiśnią karłowatą. Występuje wyłącznie jako roślina uprawna oraz dziczejąca. Wiśnia rośnie najlepiej na przepuszczalnych i niezbyt ciężkich glebach, dobrze znosi suszę.
Inne nazwy zwyczajowe: wiśnia szkliwka, w. zwyczajna, wiśnia.

Pokrój

Krzew lub drzewo do 5 m wysokości. Często z licznymi odrostami korzeniowymi i luźną koroną, z gałęziami zwisającymi i cienkimi lub wyprostowanymi. Kora czerwonobrązowa i lśniąca.

Liście

Mniej więcej eliptyczne (5–12 cm długości) piłkowane lub podwójnie piłkowane, skórzaste i czasem błyszczące, od spodu prawie nagie, ogonek zwykle z 1–2 gruczołkami.

Kwiaty

Na krótkopędach po 1–5, na szypułkach 2–4 cm długości, białe, 2–3 cm średnicy; pojawiające się przed rozwinięciem liści. Pęczki kwiatów są otoczone nie tylko łuskami, ale również małymi listkami.

Owoce

Kuliste pestkowce o średnicy ok. 1,5 cm. Cienka skórka jest gładka, błyszcząca, czerwona lub czerwonoczarna. Miąższ soczysty ma kwaśny lub słodki smak, a jego sok jest bezbarwny lub barwny, plamiący.

Znaczenie użytkowe

Uprawiana głównie jako roślina sadownicza w licznych odmianach. W Polsce w uprawie można spotkać około 30 odmian, a najpopularniejsza z nich to stara odmiana Łutówka.. Owoce wykorzystywane są głównie w przetwórstwie spożywczym. Produkuje się z nich sokidżemywina i nalewki. Niewielką część produkcji przeznacza się do bezpośredniego spożycia. Drewno wiśni stosowane jest również w stolarce, jest dość twarde, odporne na obciążenia i dobrze poddające się obróbce. Stosowane do produkcji: mebli, oklein oraz instrumentów muzycznych. Drewno wiśni ze względu na aromat wykorzystywane jest również do wędzenia mięsa.

Odmiany wiśni posadzone na terenie ośrodka

  1. Wiśnie  Łutówka