Ostróżka (Delphinium L.) – rodzaj roślin należących do rodziny jaskrowatych.
Biologia i ekologia
Obejmuje około 500 gatunków (w szerokim ujęciu, obejmującym czasem wyodrębniany rodzaj ostróżeczka Consolida). Zasięg rodzaju obejmuje strefę umiarkowaną i subtropikalną półkuli północnej oraz obszary górskie w strefie równikowej w Afryce. W Europie ma 25 przedstawicieli. W Polsce występują trzy gatunki: ostróżka tatrzańska, wyniosła, polna. Ze względu na obecność wielu alkaloidów są to rośliny trujące.
Pokrój
Byliny, rzadziej rośliny dwuletnie i jednoroczne.
Liście
Dłoniastodzielne.
Kwiaty
Grzbieciste, o 5 działkach, górna działka tworzy ostrogę. Płatków 2, 3 górne z ostrogą, pozostałe z długim paznokciem. Liczne, ustawione spiralnie pręciki, przeważnie 3 słupki, rzadziej 4 lub 5.
Owoce
Typu mieszek, nasiona oskrzydlone.
Znaczenie użytkowe
Niektóre bywają jednak wykorzystywane jako rośliny lecznicze. Liczne gatunki i mieszańce uprawiane są jako rośliny ozdobne. D. semibarbatum wykorzystywana jest jako źródło żółtego barwnika i roślina włóknista.
Ciekawostki
Ostróżka ogrodowa Delphinium elatum jest symbolem prostoty, naturalności, wykorzystywana jest do tworzenia ogrodów wiejskich i naturalistycznych.
Łacińska nazwa pochodzi oczywiście z mitologii greckiej i oznacza delfina. W starożytnej Grecji pewien zakochany rzeźbiarz, który utracił swoją ukochaną, zapragnął ją wskrzesić. Wyrzeźbił więc jej postać i tchnął w nią życie. Bogowie jak to Bogowie, wskrzeszanie dusz zarezerwowali wyłącznie dla elity z panteonu no i rzeźbiarz kiepsko skończył. Samotna dziewczyna zaś, tęsknie wpatrując się w morskie fale zauważyła delfina, który u jej stóp położył właśnie gałązkę ostróżki.
Jeśli więc na naszej drodze pojawi się ostróżka, to znak, że droga do uzdrawiania, zarówno ciała jak i duszy jest naturalnie prosta. Nie szukajmy wiec bardzo skomplikowanych rozwiązań, odnajdźmy w sobie mądrość dziecka.
Ostróżka symbolizuje silną więź, wdzięk, dobre intencje i pozytywne nastawienie. Można go znaleźć w różnych odcieniach, w tym różowym, fioletowym, białym i niebieskim.
Mitologia grecka: Według mitologii greckiej po śmierci Achillesa, Ajax i Ulisses próbowali zdobyć jego broń. Kiedy Grecy przyznali ją Ulissesowi, Ajax wpadł w gniew, którego kulminacją było odebranie sobie życia mieczem. Krew Ajaxa rozlała się po całej ziemi. Kwiat ostróżki wyrósł tam, gdzie krew Ajaxa spadła na ziemię. Mówi się, że litery A I A – inicjały Ajaxa – pojawiają się w tym miejscu na płatkach kwiatów na pamiątkę Ajaxa.
Legenda rdzennych Amerykanów: Według legendy rdzennych Amerykanów, ostróżka wzięła swoją nazwę od anioła lub innej niebiańskiej istoty, która zstąpiła z niebios. Istota ta rozdzieliła niebo i zesłała kolec wykonany z kawałków nieba, aby mógł zejść z nieba. Promienie słoneczne wysuszyły kolec i rozrzuciły go na wietrze. Drobne kawałki nieba wybuchły w kwiatach ostróżki, gdziekolwiek się dotknęły.ziemi.
Chrześcijańska legenda: Chrześcijańska legenda głosi, że po ukrzyżowaniu Chrystus został przeniesiony do jaskini, a przed drzwiami umieszczono głaz. Podczas gdy wielu wątpiło, że zmartwychwstanie, mały króliczek próbował przypomnieć im o obietnicy Chrystusa. Kiedy wszyscy go zignorowali, króliczek czekał w ciemności, aż Chrystus się obudzi. Króliczek rozmawiał z Chrystusem i cieszył się, że dotrzymał obietnicy. Chrystus uklęknął, pokazał króliczkowi, że dotrzymał obietnicy. Zajączek otrzymał maleńki niebieski kwiatek ostróżki i powiedział mu, aby spojrzał na obraz twarzy zajączka w kwiatku. Twarz zajączka w kwiatku ostróżki symbolizuje zaufanie do Chrystusa i pozostaje symbolem do dziś.
W ogrodzie posadzona jest:
Ostróżka ogrodowa – mix odmian
Ostróżka ogrodowa ‘Ex Dark blue/white bee’