Lawenda wąskolistna ‘Hidcote Blue’ (Lavendula angustifolia ‘Hidcote Blue’)

Lawenda wąskolistna ‘Hidcote Blue’ (Lavendula angustifolia ‘Hidcote Blue’)

Lawenda (Lavandula L.) – rodzaj roślin z rodziny jasnotowatych. Lawenda wąskolistna – Lavendula angustifolia

Lawenda (Lavandula L.) – rodzaj roślin z rodziny jasnotowatych.
Lawenda wąskolistna – Lavendula angustifolia

Biologia i ekologia
Obejmuje 41 gatunków. Występują one głównie w basenie Morza Śródziemnego, w północno-wschodniej Afryce i na Półwyspie Arabskim, ale zasięg rodzaju obejmuje obszar od Wysp Kanaryjskich po Somalię i Indie. Rośliny te rosną na siedliskach suchych, na zboczach wzgórz. Do bardziej mrozoodpornych należy lawenda wąskolistna L. angustifolia. Roślina ta dobrze zaaklimatyzowała się także w południowych rejonach Polski. Sadzona jest głównie w ogrodach, i  plantacjach. Biorąc pod uwagę południowe pochodzenie, najlepsze pod uprawę tej rośliny są pola osłonięte od zimnych wiatrów i nasłonecznione. Rośnie na  glebach ciepłych, przepuszczalnych, piaszczystych o odczynie zasadowym.
Pokrój
Krzewy osiągające do 1,5 m wysokości, półkrzewy i rośliny zielne. Pędy zwykle silnie aromatyczne nagie lub w różnym stopniu owłosione, włoski pojedyncze, czasem gwiaździste[5].
Liście
Wiecznie zielone, naprzeciwległe, pojedyncze, całobrzegie o wąskiej blaszce lub głęboko ząbkowane lub pierzastosieczne. Często kutnerowate o szarym zabarwieniu.

Kwiaty

Zebrane w okółkach po 3–9 w bardzo gęstych wierzchotkach. Okółki są luźne lub gęste, tworzące szczytowy, kłosokształtny kwiatostan rozwijający się na długiej szypule, czasem rozgałęziony. Kwiaty są siedzące lub krótkoszypułkowe, wsparte trwałymi, naprzeciwległymi lub skrętoległymi podsadkamiKielich jest zrosłodziałkowy, jajowatowalcowaty, z 8, 13 lub 15 żyłkami, promienisty z 5 działkami równej długości lub dwuwargowy, z górną wargą większą. Korona mniej lub bardziej wyraźnie dwuwargowa, zwykle niebieskofioletowa do fioletowej lub białej, rzadziej fioletowoczarna lub żółtawa. Rurka korony różnej długości – u jednych gatunków ledwo wystaje z kielicha, u innych jest dłuższa od niego (do trzech razy). Górną wargę tworzą dwie łatki, dolną trzy. Cztery pręciki są zwykle dwusilne (dwa z nich są dłuższe), nie wystają z rurki korony. Ich nitki są nagie, a pylniki nerkowate. Zalążnia górna, dwukomorowa, z dwoma zalążkami w każdej z komór. Szyjka słupka pojedyncza, z rozwidlonym znamieniem.

Owoce

Rozłupnie rozpadające się na cztery rozłupki, zmienne pod względem kształtu, koloru i wielkości.

Korzeń

Wiązkowy, silnie rozgałęziony, osiągający ponad 2 m.

Znaczenie użytkowe
Rośliny kosmetyczne uprawiane dla eterycznych olejków wykorzystywanych w kosmetyce.  Służy do produkcji olejku lawendowego. Niektóre gatunki są uprawiane jako rośliny ozdobne.
Rośliny miododajne: Z kwiatów lawendy, które dają obfity nektar, wytwarza się wysokiej jakości miód lawendowy. Miód ten produkowany jest przede wszystkim w regionach Morza Śródziemnego i jest sprzedawany na całym świecie jako produkt najwyższej jakości.
Stosowane są przeciwko molom odzieżowym, które odstraszają swoim zapachem.
Jako przyprawa: ma słodki smak z lekko cytrusowo-kwiatową nutką. Lawenda występuje często w połączeniu z innymi ziołami i przyprawami do potraw mięsnych, główne z baraniny lub dziczyzny. Jest blisko spokrewniona z rozmarynem, szałwią i tymiankiem – może być wykorzystana w większości przepisów zamiast tych przypraw. Lawenda jest jednym z ziół wchodzących w skład mieszanki ziół prowansalskich. Świeże kwiaty lawendy można wykorzystać jako jadalny dodatek dekoracyjny. Suszone kwiaty można umieścić razem z cukrem i trzymać w zamkniętym słoiku przez kilka tygodni. Powstanie cukier o zapachu lawendy, który można wykorzystać jako dodatek do ciast i kremów.
Olejek lawendowy: ma właściwości antyseptyczne, przeciwzapalne i może być stosowany jako naturalny środek odstraszający mole i komary. Dodany do kąpieli pomaga się zrelaksować i odprężyć.

Znaczenie biblijne
W Biblii znajdziesz informacje o tym, że olejek lawendowy był używany do namaszczenia i uzdrawiania. 
W ogrodzie posadzona jest:

Lawenda wąskolistna ‘Hidcote Blue’
Lawenda wąskolistna ‘Blue Scent’
Lawenda wąskolistna ‘Valance’