Jeżówka purpurowa ‘Cheyenne Spirit’ (Echinacea purpurea ‘Cheyenne Spirit’)

Jeżówka purpurowa ‘Cheyenne Spirit’ (Echinacea purpurea ‘Cheyenne Spirit’)

Jeżówka purpurowa (Echinacea purpurea (L.) Moench.) – gatunek rośliny z rodziny astrowatych.

Biologia i ekologia

Pochodzi z Ameryki Północnej.

Pokrój

Zielna bylina o wysokości 60–150 cm, rzadko do 180 cm.

Łodyga

Łodyga zielona do czerwonej, wzniesiona, nieznacznie rozgałęziona.

Korzeń

Kłącze o długości do 15 cm, rozgałęzione, czerwonawobrunatne do ciemnobrunatnego na powierzchni. Posiada liczne podstawy łodyg. W środku jest włókniste i białe. Liczne korzenie są spiralnie skręcone. Na powierzchni drobno poprzecznie pomarszczone.

Liście

Naprzemianległe, jajowate do lancetowato-jajowatych, nieregularnie ząbkowane, pomarszczone z obu stron, ciemnozielone z wyraźnymi jasnozielonymi nerwami. Blaszka liściowa jest gruba i błyszcząca.

Kwiaty

Listki okrywy dużego koszyczka są ustawione w 2 lub 3 rzędach. Pełny osadnik kwiatostanowy jest lekko wypukły. Każdy z zewnętrznych, fioletowych, języczkowatych kwiatów (4–6 cm) i wewnętrznych fioletoworóżowych kwiatów rurkowatych jest przyrośnięty do czerwonawego, zaostrzonego i sztywnego przykwiatka, który wystaje ponad kwiaty rurkowate. Kielich jest zredukowany do bardzo małego wyrostka, jedna z działek ma do 1 mm długości.

Znaczenie
Roślina zielarska i lecznicza. Ziele jeżówki purpurowej (Echinaceae purpureae herba) – wysuszone, całe lub rozdrobnione kwitnące nadziemne części rośliny oraz korzeń jeżówki purpurowej (Echinaceae purpureae radix) – wysuszone, całe lub rozdrobnione podziemne części rośliny są używane w lecznictwie..

Tradycyjnie stosowana w leczeniu objawów przeziębienia i grypy w celu skrócenia czasu infekcji dróg oddechowych oraz złagodzenia ich przebiegu. Ekstrakty stosuje się także we wspomaganiu działania układu odpornościowego.

W wielu krajach świata, również w Polsce jest uprawiana. Doskonale nadaje się na kwiat cięty, jest też uprawiana jako roślina rabatowa w ogrodach. Jeżówka przyciąga owady, zarówno pszczoły jak i motyle.

Roślina w Polsce całkowicie odporna na mróz oraz na szkodniki i choroby. Rośnie najlepiej w miejscach nasłonecznionych lub lekko ocienionych. Wymaga żyznych gleb, umiarkowanie wilgotnych oraz próchniczych.

Ciekawostki – Inna nazwa to rotacznica purpurowa.

W ogrodzie posadzona jest:
Jeżówka purpurowa ‘Lakota Red’
Jeżówka purpurowa ‘Green Twister’
Jeżówka purpurowa ‘Cheyenne Spirit’
Jeżówka purpurowa Alba