Crataegus ×media 'Paul’s Scarlet’ (Głóg pośredni PAUL’S SCARLET)

Crataegus ×media 'Paul’s Scarlet’ (Głóg pośredni PAUL’S SCARLET)

Głóg jednoszyjkowy  (Crataegus laevigata DC.) – gatunek rośliny wieloletniej należący do rodziny różowate Rosaceae. Nazwy zwyczajowe: jaworek, babicha, waleriana serca.

Głóg jednoszyjkowy  (Crataegus laevigata DC.) – gatunek rośliny wieloletniej należący do rodziny różowate Rosaceae. Nazwy zwyczajowe: jaworek, babicha, waleriana serca.

Biologia i ekologia

Występowanie: Europa, w  Polsce gatunek rodzimy. Widne lasyzaroślamiedzezboczapolany. Występuje na całym niżu, oraz w niższych położeniach górskich. Jest odporny na suszę i ciężkie warunki klimatyczne, może też rosnąć na jałowych glebach.

Pokrój –  Krzew lub niskie drzewo. Dorasta do 4m wysokości, ma silnie zdrewniałe cierniste gałęzie. Gałęzie silnie splątane, elastyczne. Kora gładka, szara. Na gałązkach liczne, ostre ciernie o długości 1-2 cm.

Liście – Pojedyncze, o długości 2-5 cm, odwrotnie jajowate, u podstawy klinowate, z dużymi, zwykle trwałymi przylistkami, górą ciemnozielone, dołem jaśniejsze. Wyrastają na cienkich ogonkach, do połowy długości są całobrzegie, w górnej części blaszki 3-5 klapowe. Kształt liści u różnych okazów dość zmienny.

Kwiaty – Drobne kwiaty tworzą baldachogrona. Zbudowane są z 5 działek kielicha, 5 wolnych, białych lub różowawych płatków korony oraz licznych pręcików i 1 dolnego słupka z 2 szyjkami (od tego właśnie pochodzi nazwa gatunkowa).

Owoce –  Do 13 mm długości. Zawiera 2–3 pestkowe owoce, które są od strony wewnętrznej spłaszczone, z krótkimi włoskami na szczycie. Często w centrum krążka owocu pozornego znajdują się pozostałości 2 szyjek słupka.

Znaczenie użytkowe  

Lecznictwo -Kwiatostany głogu całe lub rozdrobnione, wysuszone gałązki z kwiatami głogu jednoszyjkowego. Drugim surowcem jest owoc głogu. Stosowany w chorobach serca i niewydolności krążenia.
Kosmetyka– używany do produkcji kremów. Jest też cennym źródłem flawonoidów o właściwościach przeciwutleniających, przeciwzapalnych i uszczelniających naczynia krwionośne.
Przemysł– Owoce są jadalne na surowo, ale mają suchy, mączysty miąższ.. Bardziej nadają się na przetwory, takie jak konfitury, galaretkiczy nalewki. Wino z owoców głogu stosowane jest czasem do kupażowania innych win owocowych, octy z głogu.
Ogrodnictwo –  Często sadzony w parkach, ogrodach, przy drogach, szczególnie odmiany o kwiatach pełnych i kwiatach intensywnie wybarwionych na czerwony kolor. Używany też na żywopłoty – są nie tylko gęste, ale w zasadzie nie do pokonania przez ludzi i zwierzęta.

Znaczenie biblijne – W średniowieczu głóg jednoszyjkowy symbolizował ostrożność i nadzieję. Zakłada się, że z ich gałązek stworzono koronę cierniową.

Ciekawostki – To roślina pożyteczna, miododajna i wabiąca owady pszczoły oraz motyle. Drewno głogu jest twarde – bywa wykorzystywane do wyrobów tokarskich.