Bukszpan wieczniezielony (Buxus sempervirens)

Bukszpan wieczniezielony (Buxus sempervirens)

Bukszpan zwyczajny, bukszpan wiecznie zielony (Buxus sempervirens L.) – gatunek krzewu, należący do rodziny bukszpanowatych. Występuje w Afryce PółnocnejEuropie Środkowej i Południowej, w Azji Mniejszej i na Kaukazie, aż po Himalaje[4]. W Polsce tylko sadzony jako roślina ozdobna.

Biologia i ekologia – Roślina wieloletnia. W swoim naturalnym biotopie rośnie w zacienionych miejscach. Potrzebuje gleby o odczynie obojętnym lub lekko zasadowym. Jest rośliną długowieczną, rośnie powoli, ale może osiągnąć nawet wysokość 9 m i wykształcić pień o średnicy 30 cm.

Pokrój

Krzew o zimozielonych liściach, do 3 m wysokości. Pokrój kulisty, bardzo zwarty. Rośnie powoli i jest rośliną długowieczną.

LiścieSkórzaste, błyszczące, eliptyczne, ciemnozielone liście ustawione naprzeciwlegle na pędach, bardzo gęsto. Mają charakterystyczny zapach.

KwiatyBardzo drobne, żółtawobiałe, w krótkich i gęstych gronach, wyrastają w kątach liści. Są to kwiaty jednopłciowe. Męskie mają okwiat składający się z 4 nierównych listków i 4 pręciki, żeńskie okwiat 4–8 listkowy i 1 słupek z 3 krótkimi i trwałymi szyjkami. Kwiaty są licznie odwiedzane przez pszczoły.OwoceTorebka.

Znaczenie użytkowe
Roślina uprawna: uprawiany od dawna, jako roślina ozdobna, ze względu na swoje bardzo gęste, ozdobne, zimozielone liście i ładny pokrój. Doskonale znosi cięcie, można go formować na różne bryły geometryczne. Nadaje się również na żywopłoty.Drewno twarde, dobrze nadające się do toczenia i polerowania. Wykorzystywane od dawna do wyrobu mebli i przedmiotów ozdobnych. W czasach starożytnych było bardzo cenione, często inkrustowano je kością słoniową. Takie przedmioty znaleziono w wykopaliskach starożytnego Egiptu.

Znaczenie biblijne
Symbolizował nadejście Mesjasza, czasów obiecanych ludziom przez Boga. Bukszpan wymieniony jest również w biblijnej Księdze Izajasza (Iz 60,13).

Ciekawostki – Nazwa gatunkowa rośliny Buxus pochodzi prawdopodobnie od greckiego słowa „pyxis”, co oznacza „pudełko, puszkę”. Chodzi o to, że z jasnego, twardego i drobnosłoistego drewna bukszpanu wyrabiano w starożytności szkatułki i inne drobne pojemniki.
Jest łatwy w uprawie. Dobrze rośnie na większości rodzajów gleb. Może rosnąć zarówno w słońcu, jak i w cieniu. Jest dość wytrzymały na przemarzanie, jednak podczas bardzo dużych mrozów lub wietrznych zim przemarza. Dobrze znosi suszę. Przycinać można go przez cały rok. Przed zimą należy go obficie podlewać, aby miał zapas wody na zimę. Uprawia się go zazwyczaj z ukorzenionych sadzonek, ich ukorzenianie jest trudne.

W ogrodzie posadzony jest:
Bukszpan zwyczajny
Bukszpan kula